SEO çalışması işletmeniz için neden önemli?

SEO çalışması, arama motorlarında işletmenizle ilgili aramalar yapıldığında sitenizin üst sıralarda yer almasını kapsayan bir süreçtir.

SEO nedir?

Google Bing ve Yandex gibi arama motorlarında arama yapıldığında arama motorlarının size hangi web sitelerini göstereceğine karar vermesi gerekir.

Arama motoru sıralama faktörleri yüzlerce kritere dayanır. SEO, diğer bir adıyla bu sıralama faktörlerini kullanarak web sitenizi optimize etme sürecidir.

Birisi işletmenizle ilgili bir şey aradığında optimizasyonun süreci ve kalitesine göre web siteniz örneğin ilk sayfada görünür.

SEM kullanarak reklam vermeyi düşünmüyorsanız yapılacak ilk iş işletmenizin yerel ve dijitaldeki varlık durumlarının analizlerini ortaya çıkarmaktır. Analizler sonucu ortaya çıkardığınız verileri kullanarak web siteniz için iyi bir SEO planı ortaya çıkarabilirsiniz.

SEO çalışması işletmeniz için neden önemli?

SEO işletmenizin arama motorlarında bulunabilir olması ve web sitenizin trafik alabilmesi için oldukça önemlidir.

Marka ürün ve hizmetleriniz dijitalde başkaları tarafından bulunabilir olmaya başladığında bilinirlik ve satış performansınız da artmaya başlayacaktır. Bu durum işletmenizin rekabetçi ortamlarda kalıcı olmasını ve güçlenmesini sağlar.

Örneğin bir kontrplak firmanız var ve satışlarınızı iş çevreniz aracılığı ile gerçekleştiriyorsunuz. Bu güvenli ve yeterli gibi görünse de referanslarınıza satış yapma oranınız azalmaya başladığında sizi zor duruma düşürecektir.

Böyle bir durumda kalmamak için web sitenizin olması ve üzerinde düzenli olarak SEO çalışması yapılıyor olması gereklidir.

SEO türleri nelerdir?

SEO, temelde İç SEO ve Dış SEO olarak ikiye ayırılır. Ek olarak teknik SEO adını verebileceğimiz sitenin kod tarafında arama motoru uyumluluğunu sağlamak için yapılan çalışmayı da sayabiliriz.

İç SEO

Web sitesinin metin ve görsel içeriğinin geliştirilerek arama motorları tarafından bulunabilir hale getirilmesidir. Aynı zamanda kullanıcıların sitede hızlı gezinmesi, hedeflenen kriterlere hızlı ulaşması ve metriksel olarak PageSpeed ve GTmetrix gibi sitelerde iyi puan alması için yapılan çalışmalardır.

Dış SEO

Web sitesinin dışında örneğin Google Haritalar, forumlar ve bloglarda yapılan ücretli / ücretsiz içerik ve bağlantı çalışmalarıdır. Sosyal medya sitelerinde paylaşılan içerikler için de dış SEO türü diyebiliriz.

Aynı zamanda Facebook, Instagram ve Youtube gibi her platformun içinde kendi iç SEO düzeni de bulunmaktadır. Yani Youtube’da web siteniz için dış SEO yaptığınızda diğer yandan Youtube içerisinde iç SEO yapmış olursunuz. Anlaşılacağı gibi tüm platformlar birbirinden bağımsız çalışmaktadır.

Burada hedefinizin neresi olacağı önemlidir. Dış SEO’da hedefiniz web siteniz ise sadece web sitenizi hedefleyerek SEO çalışması yaparsınız.

Bir cevap yazın