Dijital Pazarlama Türleri

Dijital pazarlama, şirketlerin genel pazarlama stratejilerinde önemli bir ölçüt haline geldi. Günümüzde bu kullanımın giderek artması alternatif pazarlama kanalları arayan kitlelerin de dijital pazarlama kanallarına yönelmesini sağladı.

Geleneksel medya pazarlaması kullanan şirketler genel kitleye ulaşılırken dijital pazarlama kanalları ile özel hedef kitlelere ulaşılabiliyor. Bu sayede spesifik hedef kitle arayan kuruluşların potansiyel müşterilere direkt ulaşması sağlanabiliyor.

Dijital pazarlama çok kanallı çevrimiçi ulaşım özelliği sayesinde şirketlerin marka ve ürün kimliği oluşturmasında devrim yaratmıştır. Çok büyük bir ekosistem gibi görünse de geleneksel medya pazarlamasının temellerine dayanır. Bu nedenle çevrimiçi pazarlama stratejileri hem temel hem de teknik bilgi gerektirir.

Dijital Pazarlama Türleri

  1. Arama Motoru Pazarlaması
  2. Tıklama Başına Ödeme
  3. Sosyal Medya Pazarlaması
  4. İçerik Pazarlaması
  5. E-posta Pazarlaması
  6. Mobil Pazarlama
  7. Pazarlama Analitiği

     1. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO bir sayfanın arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlamak ve arama motoru trafiğini artırmak için yapılan çalışmalardır. SEO uzmanları arama sorgularında başarıya erişmek için hedefledikleri terimlerini araştırır ve bu terimleri içeriklerde kullanır.

SEO, web sitenizdeki kelime yoğunluğu kombinasyonlarını, site hızı, tasarım etkisi ve diğer sitelerin web’de size geri bağlantı verme şeklini kapsar.

Web sitenizin SEO değerlerini iyileştirebilecek şeyler arısında en önemli noktalardan biri içeriklerinizdir. Okunabilir ve zengin içerik arama motorları için önemlidir. Diğer bir kriter sitenizdeki bağlantı yapısıdır. Sitenizin indekslenmesi ve kolayca bulunabilmesi için site içi URL’ler erişilebilir ve aranmaya uygun şekilde yapılandırılmış olmalıdır.

     2.Tıklama Başına Ödeme (PPC)
Tıklama başına ödeme, arama motoru sorgu sonuçlarında ücretli olarak getirilen sorgulardır. Kullanıcı tarafında yapılan sorgu sonuçlarında en üst sıra ve sayfanın belirli yerleşimlerinde sponsor reklam olarak yer alır. Bu reklamların tıklamaları reklam veren tarafında tıklama başına ücret olarak yansıtır. SEO’ya destek olabilecek niteliktedir. Web sitesinin arama trafiğini arttırmanın etkili ve hızlı bir yoludur.

     3.Sosyal Medya Pazarlaması
Sosyal medya pazarlaması, bir işletmenin sosyal medya kanalları ile hedef kitleye ulaşım şeklidir.

Sosyal medya reklam uzmanları sosyal medyaya entegre ve stratejik yaklaşımlarla yaklaşır. Bu sayede sosyal medya pazarlaması gönderiler oluşturma ve yorumlardan çok daha ötesine geçer.

Etkili bir sosyal medya pazarlaması için sosyal medya gönderilerini otomatikleştirmek, gönderilerin arkasında kullanıcılara gerçek bir yanıt stratejisi sunmak, gönderi performansını analiz etmek ve bu verilere dayalı stratejiler geliştirmek gerekir.

     4.İçerik Pazarlama
İçerik pazarlaması marka ve ürün bilinirliğini artırmanın en iyi yoludur. Bir içerikte hikaye anlatımı ve bilgi paylaşımı bunu mümkün kılar. Temel amaç okuyucunun daha fazla bilgi talep etmesini ve e-posta bültenine üye olmak, ürün fiyatı sormak gibi marka ile etkileşime geçecek bir harekete teşvik olmasını sağlamaktır.

İçerik pazarlama, metin, görsel ve video gibi türleri içerir ve diğer dijital pazarlama türleri ile birlikte çalışır. SEO anahtar kelimelerini içeriğe dahil etmek, sosyal medya ve e-posta pazarlama kanallarıyla bunu yayınlamak ve analizlere bakmak içerik pazarlamasının temelinde olan çok kanallı çalışabilme şeklini oluşturur.

     5.E-Posta Pazarlama
E-posta pazarlama tüketiciye değer sağlayan ve bir kitleyi müşteriye dönüşten pazarlama tekniğidir. Bu pazarlama tekniğindeki en önemli kriterler postaların kaç kez tıklandığı ve açılma oranıdır. E-posta pazarlama uzmanları için bu oranı arttıracak birden fazla yöntem vardır.

Örneğin;

Bir e-posta kullanıcısına işine yarayabilecek bir kampanya ile ilgili aciliyet hissi yaratacak sınırlı sayıda teklifler göndermek veya daha samimi olarak kişisel bilgileriyle hitap eden teklifler göndermek gibi.

     6.Mobil Pazarlama
Dijital pazarlamanın önemli dallarından biri olan mobil pazarlama mobil platformlar aracılığı ile kullanıcılara ulaşarak reklam göstermenin adıdır. Sayısız türde teklif stratejisi ile örneğin bir kullanıcının mağazadan alışveriş yapması, bir e-ticaret sitesinden ürün alması veya online üyelik gibi stratejilerle hedeflenebilir.

Dünyada e-ticaret sitesi ziyaretlerinin %70’inden fazlası mobil telefonlar ile yapılıyor. Bu trafik yılda 5 trilyon dolara yakın bir satış gerçekleştiriyor. Mobil pazarlama uzmanları bu oranların içerisinde mesajlarınızı platformlar üzerinden potansiyel müşterilerinize ulaştırıyor.

     7.Pazarlama Analitiği
Dijital pazarlamanın en iyi özelliği izlenebilir ve ölçülebilir olmasıdır. Dijital pazarlama kanallarında bir mesaj tetiklendiği andan itibaren izlenebilir olur ve mesaj üzerinden gerçekleşen her bir etkileşim ölçümlere dahil edilir.

Örneğin bir bağlantıya kaç kez tıkladığı, bir sayfada ne kadar zaman geçirildiği, e-posta açma sıklığı vb. gibi. Analiz ve ölçümler kullanıcılar üzerinde nelerin başarılı olduğunun anlaşılmasına ve mesajların nasıl daha etkili gösterebileceği konusunda bilgiler verir.

Bir cevap yazın